Autyzm jest neurologicznym schorzeniem, zaburzającym pracę mózgu oraz układu nerwowego i ujawniającym się najczęściej w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Dotyka około jedno dziecko na pięćset i występuje u chłopców cztery razy częściej, niż u dziewczynek. Podłoże autyzmu nie jest znane, nie ma też innych metod diagnostyki, aniżeli obserwacja zachowań dziecka oraz weryfikacja sposobu jego funkcjonowania. Sprawdź, jak rozpoznać pierwsze objawy autyzmu i jak go leczyć.

Czym objawia się autyzm?

Autyzm u dzieci objawia się głównie zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć. Jeśli zatem twoja pociecha nie lubi się przytulać, nie reaguje na wysyłane przez ciebie sygnały wzrokowe i słuchowe, czy na swoje imię, oznacza to, że może dziać się z nią coś niepokojącego.

W wieku przedszkolnym autyzm objawiać się może nieumiejętnością budowania relacji interpersonalnych, nieśmiałością i alienacją dziecka we własnym świecie. Maluch, dotknięty autyzmem, niechętnie będzie nawiązywał relacje czy bawił się z innymi dziećmi; czas będzie wolał spędzać w samotności. Nie będzie umieć nawiązać kontaktów i zawierać przyjaźni.

Pierwszymi objawami autyzmu mogą być również zachowania nietypowe, takie jak:

  • brak reakcji na inne osoby, przebywające w pokoju,
  • uwaga nadmiernie skupiona na jednym elemencie otoczenia,
  • ignorowanie bodźców, płynących z otoczenia,
  • nagły regres w rozwoju dziecka,
  • unikanie kontaktu wzrokowego,
  • nieumiejętność interpretowania cudzych emocji,
  • brak umiejętności odczytywania wyrazu twarzy bądź tonu głosu opiekunów.

Aby w porę rozpoznać pierwsze objawy autyzmu należy dziecko przede wszystkim bacznie obserwować, śledzić jego ruchy oraz reakcje. Jeśli tylko zauważysz coś, co wzbudzi twój niepokój, nie zwlekaj i czym prędzej udaj się do psychologicznej Poradni dla Dzieci. U nas ty i twoje dziecko otrzymacie fachową pomoc. Przeprowadzimy także rzetelną oraz dogłębną diagnozę w kierunku autyzmu, abyś miał pewność, na co choruje twoje dziecko i jak sobie z chorobą poradzić.

Jak leczyć autyzm?

Wyróżnić można trzy metody radzenia sobie z autyzmem u dzieci. Są to: terapia behawioralna, trening umiejętności społecznych oraz Metoda Dobrego Startu. Podczas terapii behawioralnej rozwijane są deficytowe zachowania, a także eliminowane są nawyki niepożądane. Terapia ma na celu umożliwienie dziecku prawidłowego funkcjonowania w rzeczywistości, zrozumienie przez nie pojęć abstrakcyjnych, ich prawidłowe używanie oraz budowanie kontaktów społecznych. W naszym ośrodku psychoterapii oferujemy ponadto dzieciom z autyzmem i ich rodzicom trening umiejętności społecznych, który ułatwi dziecku z autyzmem znalezienie się w grupie rówieśniczej. W efekcie treningu umiejętności mały pacjent łatwiej radzić będzie sobie w trudnych sytuacjach, nauczy się przewidywania konsekwencji swoich zachowań i poprawi relacje z otoczeniem. Metoda Dobrego Startu natomiast polega na jednoczesnym wzmacnianiu u dziecka reakcji na bodźce słuchowe, wzrokowe i motoryczne. Mali pacjenci uczą odnajdywania się w przestrzeni i zdobywania świadomości swojego ciała.

Warto zdać sobie sprawę, że diagnoza autyzmu to nie koniec świata. Dzieci, u których schorzenie wykryto odpowiednio wcześnie i które są pod profesjonalną opieka psychoterapeuty doskonale radzą sobie w przedszkolu oraz w szkole. Podstawą jest szybka reakcja i wdrożenie dopasowanego do dziecka programu leczenia.